18. 3. 2020

O nás

Jsme dívčí skautský oddíl původem z Dobré Vody. Dnes však máme členky z různých částí i okolí Českých Budějovic. Snažíme se skautovat se vším všudy.

V oddíle máme všechny věkové kategorie:
světlušky (6 -11 let),
skautky (11-15 let)
a rangers (nad 15 let).

Oddíl tvoří několik družin, které se scházejí pravidelně každý týden na družinových schůzkách. S celým oddílem podnikáme jednodenní nebo víkendové akce minimálně jednou do měsíce a o prázdninách trávíme společně 14 dní na letním stanovém táboře.

Oddíl vede vůdkyně Ali – Alice Nováková se svými zástupkyněmi Maruškou – Marií Vlčkovou a Kotětem – Karlou Janatovou.

Dále v oddíle funguje oddílová rada – skupina aktivních rangers zahrnující dospělé vedoucí i rádkyně družin. Schází se v průběhu roku a společně plánuje oddílovou činnost.

Skaut a Junák

Pěnkavy jsou skautský oddíl, který patří do organizace Junák – český skaut, z.s. Co to znamená?

• Skauting je hnutí, které usiluje o zlepšení společenského prostředí, o rozvoj občanské společnosti. Protože takové změny v myslích lidí není možné dosáhnout přes noc, snaží se skauti pracovat s dětmi a měnit společnost skrze ně.
  • Junák je organizace, do které většina skautů v republice patří a která je tu proto, aby oddílům jako je ten náš, pomáhala v jejich činnosti.

Skautské hnutí se od jiných dětských uskupení liší zejména tím, že neusiluje pouze o „zabavení“ svých členů, případně o učení zálesáckým dovednostem, ale zejména o systematickou hodnotovou výchovu a všestranný rozvoj každého jednotlivce. Pomůckou k tomu je skautský slib a zákon, které mají dětem a mladým lidem přibližovat hodnoty, které považujeme za univerzální a platné.